Silesius 2019

W 2019 roku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius otrzymali:

– w kategorii Książka roku Adam Kaczanowski za tom Cele (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– w kategorii Debiut Maciej Bobula za tom Wsie, animalia, miscellanea (Fundacja Duży Format).

Laureatką tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej została Ewa Lipska.

Nagrody w wysokości 100 000 zł (całokształt pracy twórczej), 50 000 zł (Książka roku) oraz 20 000 zł (Debiut) wręczył wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Fundatorem Nagrody jest miasto Wrocław.

Podczas wręczenia nagrody w kategorii Debiut doszło do niezwykłego gestu. Maciej Bobula po odebraniu statuetki zaprosił na scenę dwóch pozostałych nominowanych: Jana Rojewskiego oraz Michała Domagalskiego i ogłosił, że wspólnie wcześniej ustalili, iż podzielą nagrodę na trzy równe części. Przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada podkreślił, że dzięki temu oświadczeniu, jesteśmy świadkami rewolucji w nagrodach literackich.

O nagrodzonych:

Ewa Lipska (1945) – jedna z najwybitniejszych polskich poetek współczesnych, często przypisywana do generacji Nowej Fali, od czego zwykła się dystansować; autorka tekstów piosenek i felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracowniczka polskiej dyplomacji, za twórczość literacką uhonorowana licznymi prestiżowymi nagrodami. Członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.

Maciej Bobula (1988) – poeta, prozaik, nauczyciel, czasem śmieszek, czasem płaczek. Autor noweli Dunkelheit zamieszczonej w zbiorze Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie (2014). Ponadto autor opowiadań i felietonów publikowanych m.in. na stronie internetowej Korporacji Ha!art i wydawnictwa j, w zbiorze Pisanie Nowej Rudy (2017), czasopiśmie „Ha!art”, zinie komiksowym „Warchlaki” i „Formacie Literackim”. Wiersze publikował w „Wakacie” i „Odrze”, a artykuły naukowe w „Ekranach” i „Studiach Filmoznawczych”. Debiutował tomem poetyckim wsie, animalia, miscellanea (2018), za który został nagrodzony nagrodą publiczności WARTO 2019. Bardziej niż w Boga wierzy w demaskulinizację społeczeństw, homoobcowanie, socjalizm i – wzorem ukochanego Dereka Jarmana – w to, że niedługo świat pełen będzie puszystych kaczuszek. Mieszka w Szalejowie Górnym.

Adam Kaczanowski (1976) – poeta, prozaik, trochę performer. Debiutował w połowie lat 90. Opublikował książki poetyckie: Powieka (1998), Życie przed śmiercią (1999), Stany (2005), Sośnicki. Szary człowiek (2006), Nowe zoo (2008), Szkielet małpy. Szept (2010), Happy end (2014), Co jest nie tak z tymi ludźmi? (2016), Cele (2018) oraz powieści Bez końca (2005), Awersja (2007) i Topless (2014). Prowadzi bloga (adamkaczanowski.tumblr.com). Poznaniak, mieszka w Warszawie.