Festiwal „Złota łódź”

Dzisiaj w Czeskim Cieszynie rozpoczyna się polsko- słoweńsko-czeski festiwal literacki. W kolejnych dniach odwiedzi Katowice, Kraków, Bielsko – Białą i Ostrawę.

Festiwal Złota Łódź jest ściśle związany z postacią poety Srečka Kosovela (1904–1926), któremu przedwczesna śmierć przeszkodziła w publikacji debiutanckiego tomiku pt. Złota łódź (Zlati čoln). Mimo to stał się jednym z najważniejszych słoweńskich twórców XX wieku.  Impreza jest organizowana w Polsce  od 2010 roku, a od 2013 odbywa się także w Czechach.

Podczas festiwalu swoją twórczość zaprezentują artyści słoweńscy: poetka, powieściopisarka, tłumaczka i krytyk literacki Miriam Drev, poeta Aleksander Peršolja, poeta i krytyk literackiMuanis Sinanović, poeta, pisarz i eseista Iztok Osojnik oraz poetka, pisarka i tłumaczkaTatjana JamnikW Katowicach towarzyszyć im będą polscy poeci i poetki: Arkadiusz Kremza, Maciej Melecki, Marta Podgórnik, Jerzy Suchanek, a w Ostrawie czescy poeci i poetki: Yvetta Ellerová, Petr Hruška, Jakub Chrobák, Ivan Motýl i Irena Šťastná. W innych miastach wydarzenia festiwalowe będą współtworzyć także: Monika Gawlak, Marlena Gruda, Bojana Todorović, Agnieszka Żuchowska-Arendt, Jacek Lenkiewicz, Bożena Tokarz, Emil Tokarz, Krzysztof Siwczyk, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Marcin Warmuz, Karolina Bucka Kustec, Agnieszka Będkowska-Kopczyk, Katarzyna Bednarska, Jana Šnytová, Libor Doležán, Petr Mainuš, Renata Putzlacher, Kamil Szafraniec i inni.

Inne festiwalowe wydarzenia to :

– wielojęzyczny projekt Masz ochotę na poezję?, który odbędzie się we wszystkich miastach festiwalowych, a jego celem jest rozpowszechnianie i propagowanie poezji za pomocą ulotek z wierszami Srečka Kosovela, Jurego Deteli i Sašy Vegri.

W Katowicach odbędzie się dyskusja panelowa pod tytułem Pożytek przekładu na temat roli tłumacza i tłumaczenia w relacjach międzynarodowych, za udziałem prof. zw. dr hab. Bożeny Tokarz, dr Iztoka Osojnika, Aleksandra Peršolji i Macieja Meleckiego.

W tym roku, również w ramach Festiwalu Złota Łódź, w dniach 10 i 11 października odbędą się także XII Warsztaty Translatorskie w Bielsku-Białej

Szczegółowy program tutaj.