Ciemna materia

Nakładem Biura Literackiego ukazuje się Ciemna materia Rae Armantrout w przekładzie Kacpra Bartczaka. Laureatka Nagrody Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award kojarzona jest przede wszystkim z ruchem poetyckim L=A=N=G=U=A=G=E, który okazał się jednym z najbardziej wpływowych zjawisk poetyckich w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. W swojej twórczości łączy formalny i językowy eksperymentalizm z krytycznym ustawieniem poezji wobec dominujących ideologii kulturowych i społecznych.

Poetyka Armantrout stanowi zatem przykład współczesnego przetworzenia technik modernistycznych. Typowy dla jej wierszy minimalistyczny montaż luźno korespondujących ze sobą fragmentów, winietek, cytatów, uwag, lirycznej refleksji i zwyczajnego językowego szumu wywodzi się z technik imażyzmu Pounda i Williamsa oraz poetyckiego materializmu obiektywistów. Techniki te w jej wierszach współistnieją ze zwiększoną chłonnością różnorodnych rejestrów, typową dla szkoły nowojorskiej. W efekcie otrzymujemy misternie skonstruowane aranżacje, precyzyjne poetyckie mechanizmy, które angażują szerokie spektrum pewnych siebie poglądów na temat otaczającego nas świata.

Łącząca elementy spuścizny Emily Dickinson, Williama Carlosa Williamsa, obiektywistów i imażystów poezja Rae Armantrout była wielokrotnie nagradzana. Najbardziej znaną jej książką jest tom Versed z 2009 roku, za który otrzymała wspomniane nagrody: Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. To dwudziesta „amerykańska” książka Biura Literackiego, a poetka należy do grona znakomitych twórców zza oceanu (wcześniejsi to m.in.: Laurie Anderson, Jorie Graham, August Kleinzahler i Edmund White), którzy w ostatnich latach odwiedzają najstarszy polski festiwal literacki.

fot. Biuro Literackie