Prywatne obowiązki

„Prywatne obowiązki” Czesława Miłosza (WL) to zbiór szkiców, komentarzy, esejów i przekładów, jedna z tych hybrydycznych książek noblisty, w których refleksjom o literaturze i kulturze współczesnej towarzyszą rozważania na temat własnego rodowodu intelektualnego i poetyckiego, a roztrząsania filologiczne przeplatają się z osobistymi zapiskami i wspomnieniami. 

To kolejne świadectwo poszukiwania przez Miłosza „formy bardziej pojemnej”, wykraczającej poza istniejące gatunki literackie i jednolite, zamknięte kompozycyjnie tomy.

Czesław Miłosz: O literaturze pisze się mnóstwo, lepiej czy gorzej i nie myślę, żebym mógł naprawdę przyczynić się do prostowanie jej ścieżek. Jakaś pasja, obolałość wskazują, że w grę wchodzi tu coś większego niż literatura. Zaskakując nieraz samego siebie, odsłaniam się ze wszystkimi moimi tęsknotami i błędami. 

Czesław Miłosz, poeta, prozaik, myśliciel. Pierwszy tom poetycki Poemat o czasie zastygłym wydał w 1933 roku. Za swoją twórczość otrzymał w 1934 nagrodę wileńskiego Związku Literatów, a w 1980 roku literackiego Nobla. W 1983 roku odebrał od prezydenta USA Ronalda Reagana dyplom za osiągnięcia i wkład w kulturę amerykańską. Tytuły doktora honoris causa przyznały mu Harvard University (1989) oraz uniwersytety w Kownie oraz Rzymie (1992). Honorowym obywatelem Litwy został w 1992, w 1993 roku tytuł ten otrzymał od władz Krakowa. Odznaczony Medal of Arts (1989), Orderem Orła Białego (1994), Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina II klasy za zasługi dla Litwy (1995). Był obywatelem Litwy, Stanów Zjednoczonych i Polski, gdzie spędził ostatnie lata życia.