O festiwalu

Zaproszenie na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Radość pisania, radość spotkania

Gorąco zapraszamy na Drugi Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Przez trzy dni w środku maja będziemy słuchać wierszy, czytać wiersze i rozmawiać z poetami.
Te spotkania ze sztuką słowa rozpocznie dwoje spośród dotychczasowych laureatów Nagrody Silesius za całokształt twórczości – Urszula Kozioł oraz Jacek Podsiadło. Tego samego wieczora poznamy autorów nominowanych do tegorocznej nagrody za debiut.
Poezja jest, jak to zwięźle wyraził Stanisław Barańczak, „rodzajem literackim, w którym głos jednostki rozbrzmiewa najsilniej”, ma zatem naturę niezupełnie festiwalową. Josif Brodski powiadał, iż „poezja jest etyką języka”. Festiwale niekoniecznie mają za zadanie stymulować refleksje etyczne. Nie można jednak wykluczyć, że mogą mieć tego rodzaju działanie uboczne.
Toteż Silesius, choć to poetycki Festiwal, będzie służył przede wszystkim rozmowie. Poprzez poezję i o poezji. Gościem drugiego dnia będzie liryka szwedzka. Czytana możliwie najwnikliwiej, tak jak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy się ją przekłada. Na zajęcia warsztatowe z przekładu szwedzkich wierszy na polski zaprosiliśmy, w drodze konkursu, studentów naszych skandynawistyk uniwersyteckich. Anders Bodegard, wybitny i znany tłumacz polskiej literatury na szwedzki oraz Zbigniew Kruszyński, znakomity polski pisarz i tłumacz z języka Szwedów, poprowadzą te warsztaty translatorskie. Tego samego dnia wieczorem obaj tłumacze wezmą udział w wieczorze znanej szwedzkiej poetki Marie Lundquist i dyskusji o przekładach poetyckich.
Również w tym samym dniu – w piątek 12 maja – odbędzie się spotkanie Salonu Silesiusa, czyli wieczór autorski tegorocznych finalistów nagrody za książkę roku 2016. Dzień zakończy Pracownia Poetycka prowadzona przez Grzegorza Jankowicza oraz Annę Kałużę.
Dzień trzeci rozpocznie Śniadanie Poetyckie. Po nim gościem Salonu Silesiusa będzie tegoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 za całokształt twórczości.
Po południu zapraszamy na premierę dwu nowych książek z wierszami Tadeusza Różewicza, które przygotowali Janusz Drzewucki i Andrzej Skrendo.
A wieczorem Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, podczas której usłyszymy wiersze z nagrodzonych tomów i poznamy laureatów nagrodzonych za „książkę roku” i za debiut roku 2016.
Nocą rozstaniemy się, jestem pewny, z przekonaniem, które lapidarnie wyraził Imre Kertész, zresztą prozaik: „największą radością tu, na ziemi, [jest] pisanie, język, cudowny język…”

Andrzej Zawada. Fot. A. Solnica

Andrzej Zawada
Dyrektor programowy