Poświatowska raz jeszcze

Text_2

Halina Poświatowska, Wszystkie wiersze (WL). Polecamy.

Najpełniejszy zbiór wierszy Haliny Poświatowskiej w jednym tomie daje wyjątkową okazję do obcowania z całością lirycznej twórczości poetki.

Przedwcześnie zmarła (1935-1967) autorka kilkuset wierszy, jest – obok Wisławy Szymborskiej – najchętniej czytaną polską poetką. Nakłady jej ksiązek w Wydawnictwie Literackim przekroczyły 200 tysięcy egzemplarzy!

„Krańcowo niesentymentalna, a nawet nieromantyczna, wprowadza do poezji polskiej nowy element – motyw ciała uświęconego w misterium miłości i umierania”.

Halina Poświatowska,(1935-1967), autorka kilkuset wierszy, jest – obok Wisławy Szymborskiej – Najchętniej czytaną polską poetką. Nakłady jej książek w Wydawnictwie Literackim przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy.

Maja Tabaczyńska pisała o poetce (koniczynka.art.pl): „Na twórczość liryczną Haliny Poświatowskiej składają się cztery tomiki wierszy,
w tym jeden wydany po śmierci poetki. Jej debiut przypada na rok 1959. Poświatowska debiutowała wierszami Człowiek z Anapury i Szczęście, opublikowała je Gazeta Częstochowska Pozostałe utwory ukazywały się min w „Zebrze”, „Kierunkach”, „Lewarach”, „Wektorze”. Na debiut książkowy czekano dwa lata. W 1958 roku ukazał się Hymn bałwochwalczy pierwszy tomik poetycki, w którego skład weszło 68 wierszy. Spotkał się z bardzo przychylną opinią krytyki. Recenzowany był przez Stanisława Grochowiaka, Jerzego Kwiatkowskiego, Tadeusza Gierymskiego, Martę Wykę czy Anatola Sterna. Ocenili ten tomik bardzo wysoko, nie oszczędzając młodej poetce słów uznania”.

Komentarze

komentarzy

Powiązane wpisy

Udostępnij