Sommer dla dzieci i nie tylko

 20 marca 2015 roku swoją premierę będzie miała najnowsza – inna od dotychczasowych i dość zagadkowa – książka poetycka, laureata „Silesiusa” z 2010 roku, Piotra Sommera Fruwajka, która ukaże się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy.

Od innych tomów znakomitego poety będzie odróżniał ją fakt, że jest to publikacja adresowana w pierwszej kolejności do najmłodszych, a dopiero potem do dorosłych. Chociaż kolejność tę można traktować umownie…

Fruwajka jest subtelną opowieścią o naszej codzienności, zbieraniu widoków, podpatrywaniu świata.  Tekst ukaże się w  ciekawej oprawie graficznej autorstwa Tomasza Frycza i Marcina Wichy.

Jak zdradza wydawnictwo, książce towarzyszy niespodzianka, dzięki której każdy z czytelników będzie mógł przyłączyć się do tej opowieści…

Piotr Sommer o swojej nowej książce pisze tak:

Z recenzji malkontenta

Niewiele wiemy o tytułowej postaci naszej opowieści. Kim jest, z kim się zadaje, gdzie mieszka, a nawet gdzie się mieści? Jakie są jej obyczaje? Czy ma upodobania? Czy postać chodzi ubrana, czy też bez ubrania? Właściwie nie wiemy o niej nic. Bo że spaceruje i zbiera widoki, to dla nas mało. Dziwimy się, że komuś w ogóle coś takiego w głowie postało. Wnosić można jedynie, że bohaterem epopei jest latający ssak. Ale czy na pewno tak? Bądź ssaczka skrzydlata – ciągle na wietrze, więc ma chroniczny katar. A także czy kres naszej mitręgi przewidziany jest na koniec księgi? Czy tam ujawni się owa, dłużąca się niepomiernie, tajemnica? Pęka nam od domysłów głowa, a to wcale nas nie zachwyca.                                                                                                                                   

 

Piotr Sommer – poeta, tłumacz, eseista. W ostatnich latach opublikował m.in. tom wierszy zebranych, Po ciemku też (2013), książkę złożoną z przeprowadzonych z nim wywiadów, Ucieczka w bok (2010), i zbiór wierszy dla dzieci, Przed snem (2008). Na język polski przekładał poetów amerykańskich, irlandzkich, szkockich i angielskich. Jest autorem zbiorów szkiców literackich Po stykach (2005) i Smak detalu (1995, 2015). Laureat m.in. Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010).